Skip Navigation

Engineering: Faculty/Staff Resources


Faculty Awards List


Edgerton Innovation Award
Year Assistant Professor
2010 Shannon Bartelt-Hunt, Assistant Professor, Civil Engineering 
2011 Wei Qiao, Assistant Professor, Electrical Engineering
2012 Jinsong Huang, Assistant Professor, Mechanical & Materials Engineering
2013 Linxia Gu, Assistant Professor, Mechanical & Materials Engineering
2014 Ming Han, Assistant Professor, Electrical Engineering

Holling Family Distinguished Senior Faculty Teaching Award (formerly Outstanding Teacher Award)
Year Professor
1990 Joseph V. Benak
1991 Richard Gilgert
1992 Russell Nelson
1993 K. P. "Raju" Rajurkar
1994 Khalid Sayood
1995 Dennis Schulte
1996 F. Fred Choobineh & Natale J. Ianno
1997 Dennis R. Alexander
1998 Yen-ching Pao
1999 George Meyer
2000 Spyros S. Magliveras
2001 Dennis Schulte
2002 Ram Narayanan
2003 Mehrdad Negahban
2004 Kevin D. Cole
2005 Dennis R. Alexander
2006 James Hendrix
2007 N/A
2008 Dean Eisenhauer
2009 N/A
2010 Hamid Sharif
2011

George Morcous

2012 N/A
2013 N/A
2014 N/A

Year Associate Professor
1990 Paul Harmon
1991 Roger Sash
1992 Leendert Kersten
1993 A. John Boye
1994 Jerald L. Varner
1995 Wieslaw M. Szydlowski
1996 Rollin Hotchkiss
1997 Ram Narayanan
1998 Robert Throne
1999 A. John Boye
2000 Mostafa Khattab
2001 Gary L. Krause
2002 Barry Rosson
2003 Wieslaw M. Szydlowski
2004 N/A
2005 N/A
2006 Lim Nguyen
2007 N/A
2008 N/A
2009 Kevin Cole
Mehrdad Negahban
2009 Gary Krause
2010 N/A
2011 Lily Wang
2012 N/A
2013 Stuart Bernstein, Associate Professor, Construction Engineering and Construction Management, The Durham School
Ece Erdogmus, Associate Professor, Architectural Engineering, The Durham School
2014 Mahmoud Alahmad, Associate Professor, The Durham School
Yaoqing Yang, Associate Professor, Computer and Electronics Engineering

Henry Y. Kleinkauf Family Distinguished New Faculty Teaching Award - Assistant Professor
Year Award #1
1990 Massoum Moussavi
1991 Ram Narayanan
1992 Rollin Hotchkiss
1993 Steven Axtell
1994 Kevin D. Cole
1995 Barry Rosson
1996 Paul Savory
1997 Kevin Murphy
1998 Bruce Dvorak
1999 Timothy Wentz
2000 Steve Goddard
2001 Stephanie G. Adams
2002 Kevin W. Houser
2003 Ruqiang Feng
2004 Florin Bobaru
2005 Stuart Bernstein
2006 Ece Erdogmus
2007 Erick C. Jones
2008 Shannon Bartelt-Hunt
2009 Yaoqing (Lamar) Yang
2010 Mahmoud Alahmad
2011 Terri Norton
2012 Deepak Keshwani
2013 Josephine Lau, Assistant Professor, Architectural Engineering, The Durham School
Year Award #2
1990 N/A
1991 Robert Cook
1992 Maher
1993 Qing Jiang
1994 M. Susan Hallbeck
1995 Robert Williams
1996 Robert Throne
1997 Sarah Ryan
1998 Robert Palmer
1999 Lance C. Pérez
2000 Dmitri Rizos
2001 Shane M. Farritor
2002 Joseph A. Turner
2003 David Admiraal
2004 Matthew Morley
2005 Wayne Jensen
2006 Witawas Srisa-an
2007 George Morcous
2008 Greg Bashford
2009 N/A
2010 Carl Nelson
2011 Yi Qian
2012 Yusong Li
2013 Josephine Lau
2014 Carrick Detweiler
Lucia Fernandez-Ballester

Holling Family Master Teacher Award / UNL University-Wide Teaching Award
Year Award #1
2003 Barry Rosson
2004 Gary L. Krause
2005 Paul Savory
2006 Bruce Dvorak
2007 David Admiraal
2008 Jeffrey Shield
2009 David D. Jones
2010 Shannon Bartlett-Hunt
2011 Dennis Alexander
2012 Carl Nelson
2013 Leen-Kiat Soh
2014 Roger Sash, Associate Professor, Computer & Electronics Engineering
Year Award #2
2003 Kevin W. Houser
2004 David Jones
2005 N/A
2006 Lance C. Pérez
2007 Wayne Jensen
2008 N/A
2009 N/A
2010 Mustafa Gursoy
2011 Wieslaw Szydlowski
2012

Kevin Van Cott    

2013 Lily Wang
2014 Curtis Weller, Professor, Biological Systems Engineering

Holling Family Distinguished Engineering Educator Award (every three years)
Year Award
2003 Dennis Schulte
2006 Paul Savory
2009 Lim Nguyen
2012 Roger Sash

Holling Family Distinguished Teaching Award for Innovative Use of Instructional Technology
Year  
2006 Gregor Henze
2007 Erick C. Jones
2008 Carl A. Nelson
2009 Herb Detloff
2010 Haorong Li
2011 Yaoqing Yang
2012 Yi Qian
2013 Alisa Gilmore, Senior Lecturer, Computer & Electronics Engineering

UNO Alumni Association College of Engineering Faculty
Year  
2003 Clarence Waters
2004 William W. Holmes
2005 Stuart Bernstein
2006 Gregor P. Henze
2007 Gary L. Krause
2008 Roger Sash
2009 Massoum Moussavi
2010 Won Mee Jang
2011 Roger Sash
2012 Hamid Sharif
2013 Alisa Gilmore, Senior Lecturer, Computer & Electronics Engineering
2014 Lim Nguyen, Associate Professor, Computer & Electronics Engineering

Holling Family Teaching/Advising/Mentoring Award (Lincoln)
Year Lincoln
2001 William Weins
2002 David Jones
2003 Bruce Dvorak
2004 Stephanie G. Adams
2005 Gary L. Krause
2006 Don J. Nelson
2007 Greg Bashford
2008 Timothy Wentz
2009 Bruce Dvorak
2010 N/A
2011

Dean Eisenhauer

2012 Dennis Shulte
2013 Stuart Bernstein, Associate Professor, Construction Engineering/Construction Management, The Durham School
Kevin Cole, Professor, Mechanical & Materials Engineering
2014 Ece Erdogmus, Associate Professor, The Durham School
Carl Nelson, Associate Professor, Mechanical & Materials Engineering

Holling Family Teaching/Advising/Mentoring Award (Omaha)
Year Omaha
2001 N/A
2002 N/A
2003 Ronald K. Haggink
2004 N/A
2005 N/A
2006 John S. Stansbury
2007 N/A
2008 Massoum Moussavi
2009 Lily Wang
2010 Roger Sash
2011 Clarence Waters
2012 Gary Krause

Tau Beta Pi & Holling Distinguished Teaching Award
Year  
1990 A. R. Peters
1991 Russell Nelson
1992 N/A
1993 N/A
1994 Dennis Schulte
1995 David Karner
1996 Kevin Murphy
1997 A. John Boye
1998 Robert Throne
1999 Robert Williams
2000 William Weins
2001 David Jones
2002 Robert Williams
2003 Dennis Schulte
2004 N/A
2005 N/A
2006 Don J. Nelson
2007 N/A
2008 N/A
2009 N/A
2010 N/A
2011 N/A
2012 N/A

College Faculty Research & Creative Activity Award
Year Professor
1990 Dennis R. Alexander
1991 K. P. "Raju" Rajurkar
1992 Istvan Bogardi
1993 Ezekiel Bahar
1994 Frank Ullman
1995 Khalid Sayood
1996 K. P. "Raju" Rajurkar
1997 Milford Hanna / John A. Woollam
1998 Suprioy Bandyopadhyay
1999 Prabir Bhattacharya
2000 Dennis R. Alexander
2001 Ram Narayanan
2002 Natale J. Ianno
2003 Rodney J. Soukup
2004 Yuris A. Dzenis
2005 N/A
2006 Khalid Sayood
2007 Laurence R. Rilett
2008 Joseph A. Turner
2009 N/A
2010 N/A
2011 Hamid Sharif
2012 Susan Hallbeck
2013 Shane Farritor, Professor, Mechanical & Materials Engineering
2014 Suat Irmak, Professor, Biological Systems Engineering
Year Associate Professor
1990 Natale J. Ianno
1991 F. Fred Choobineh
1992 Mohamed Dahab
1993 Ram Bishu
1994 Prabir Bhattacharya
1995 Curt Weller
1996 Qing Jiang
1997 Brian W. Robertson
1998 Ram Narayanan
1999 Atorod Azizinamini
2000 Yuris A. Dzenis
2001 Robert Palmer
2002 Robert Throne
2003 Ruqiang Feng / Michael W. Hoffman
2004 Joseph A. Turner
2005 Yongfeng Lu
2006 Shane Farritor
2007 Won-Mee Jang
2008 Christopher Y. Tuan
2009 Ruqiang Feng
2009 Song Ci
2010 N/A
2011 Lim Nguyen
2012 Yong Cho
2013 Shannon Bartelt‐Hunt, Associate Professor, Civil Engineering
2013 Carl Nelson, Associate Professor, Mechanical and Materials Engineering
Year Assistant Professor
1990 Ram Bishu
1991 F. Fred Choobineh
1992 Ram Narayanan
1993 M. Susan Hallbeck
1994 Stephen Reichenbach
1995 James Bonneson & Robert Palmer
1996 Brian W. Robertson
1997 Yuris A. Dzenis & Robert Williams
1998 John D. Reid
1999 Tian C. Zhang
2000 Lance C. Pérez
2001 Byrav Ramamurthy
2002 Joseph A. Turner
2003 N/A
2004 Steve. Goddard
2005 Xinwei Wang
2006 Erick Jones
2007 Yong-Rak Kim
2008 Shannon Bartelt-Hunt
2009 Haorong Li
2010 Carl Nelson
2011 Jinsong Huang
2012 Wei Qiao
2013 Jung Yul Lim, Assistant Professor, Mechanical & Materials Engineering
Xu Li, Assistant Professor, Civil Engineering
2014 Ming Han, Assistant Professor, Electrical Engineering

Multi-Disciplinary Research Award
Year Team Members
1997 Natale J. Ianno, Electrical Engineering; Peter Dowben, Physics; M. Langell, Chemistry
1999 Mohamed. Dahab, Civil Engineering; Wayne Woldt, Biological Systems Engineering
2004 Christopher Y. Tuan, Civil Engineering; Lim Nguyen, Computer Science & Engineering
2005 Hendrik J. Viljoen, Chemical Engineering; George Gogos, Mechanical Engineering
2006 Sina Balkir, Electrical Engineering; Jennifer I. Brand, Engineering Research; Peter Dowben, Physics & Astronomy, M. Susan Hallbeck, Industrial & Management Systems Engineering
2007 Shane M. Farritor, Mechanical Engineering; Stephen R. Platt, Mechanical Engineering; Dmitry Oleynikov, UNMC Dept. of Surgery
2008 N/A
2009 Li Tan, Engineering Mechanics
2010

Shannon Bartelt-Hunt, Civil Engineering; William Kranz, Biological Systems Engineering;  Terry Mader, Animal Sciences; Charles Shapiro, Agronomy and Horticulture; David Shelton, Biological Systems Engineering; Daniel Snow, School of Natural Resources; Simon van Donk, Biological Systems Engineering; Tian Zhang, Civil Engineering

2011 DISCONTINUED

Faculty Service Award
Year Professor
1990 Russell Nelson
1991 N/A
1992 Rollie Schnieder
1993 Gerald R. Bodman
1994 Dennis R. Alexander
1995 N/A
1996 Richard Hoffman
1997 Robert Grisso
1998 K. P. “Raju” Rajurkar
1999 Dennis Schulte
2000 Supriyo Bandyopadhyay
2001 Derrel Martin
2002 Rodney J. Soukup
2003 E. Terence Foster
2004 Barry Rosson
2005 N/A
2006 John A. Woollam
2007 N/A
2008 Laurence R. Rilett
2009 Andrzej (Andy) Nowak
2010 Rodney Soukup
2011 Clarence Waters
2012 Bing Chen
Year Associate Professor
1990 Richard T. DeLorm
1991 Paul Harmon
1992 F. Fred Choobineh
1993 Mohamed Dahab
1994 John Rohde
1995 Ram Bishu
1996 Richard T. DeLorm
1997 Ram Narayanan
1998 A. John Boye
1999 W. Max Kirk
2000 B. Rosson
2001 Linda Swoboda
2002 Bruce. Dvorak
2003 Yuris A. Dzenis
2004 N/A
2005 N/A
2006 Elizabeth Jones
2007 N/A
2008 Bruce Dvorak
2009 Lily Wang
2010 Stuart Bernstein
2011 Ece Erdogmus
2012 Elizabeth "Libby" Jones
2013 Carl Nelson, Mechanical & Materials Engineering
2014 Yi Qian, Computer and Electronics Engineering
Year Assistant Professor
1990 Clifford Walton
1991 Rollin Hotchkiss
1992 M. Susan Hallbeck
1993 Suzanne L. Rohde
1994 Ram Narayanan
1995 Gary L. Krause
1996 Karen St. Germain
1997 Paul Savory
1998 Timothy Wentz
1999 Bruce Dvorak
2000 Charles Berryman
2001 Lance C. Pérez
2002 Stephanie G. Adams
2003 Terry Stentz
2004 Eveline Baesu
2005 David Admiraal
2006 Erick C. Jones
2007 Florin Bobaru
2008 N/A
2009 N/A
2010 N/A
2011 Shannon Bartelt-Hunt
Terri Norton
2012 Zhigang Shen
2013 Yaoqing (Lamar) Yang, Computer & Electronics Engineering
Year Lecturer
2012 Karen Schurr

J.E. Lagerstrom Outstanding Department
1988 Agricultural Engineering
1989 Agricultural Engineering
1990 Biological Systems Engineering
1991 Biological Systems Engineering
1992 Biological Systems Engineering
1993 Mechanical Engineering
1994 Civil Engineering
1995 Civil Engineering
1996 Biological Systems Engineering
1997 Civil Engineering
1998 N/A
1999 N/A
2000 Industrial & Management Systems Engineering
2001 Biological Systems Engineering
2002 Civil Engineering
2003 Construction Management
2004 Mechanical Engineering
2005 Civil Engineering
2006 Civil Engineering
2007 Chemical & Biomolecular Engineering
2008 Architectural Engineering
2009 Computer & Electronics Engineering
2010 Construction Systems
2011 Biological Systems Engineering
2012 N/A
2013 Mechanical & Materials Engineering