Biological Systems Engineering at ASABE AIM 2019

Biological Systems Engineering at ASABE AIM 2019

The ASABE Annual International Meeting will take place from July 7 to 10, 2019. Several faculty, graduate students, and staff from the Biological Systems Engineering Department will be in attendance and give conference presentations.

Please follow us on Facebook and Twitter. Use the hashtag #UNLASABE19 to keep up with department activities.

Schedule

Jump to: Sunday - Monday - Tuesday - Wednesday - All Days

Sunday

Start Time Session Abstract Title Presenting Author Co-Authors
2:30 p.m. Fountain Wars Oral Presentations ASABE Fountain Wars Competition Team
6:30 p.m. BSE Alumni Gathering Hosts: UNL BSE Alumni Committee

Monday

Start Time Session Abstract Title Presenting Author Co-Authors
6:30 a.m. E#7 Prayer Breakfast (registration required) Derek Heeren
9:00 a.m. ASABE Robotics Student Design Competition Robotics Competition Testing
9:30 a.m. 115 MS-Machinery Systems POSTER SESSION Pressure Drop during Hops Drying in Nebraska Grown Hops David Mabie Michael Kocher, David Jones
9:30 a.m. ASABE Career and Academia Fair BSE Graduate Programs
9:50 a.m. 103 Educational Approaches for Facilitating Digital Agriculture-RAP Data Science Training for Biological Systems and Agriculture Engineering Majors: A Conceptual Framework Francisco Munoz-Arriola Gabriel Lopez-Morteo
10:05 a.m. 103 Educational Approaches for Facilitating Digital Agriculture-RAP Evapotranspiration Analytics in Decision Support Tools for Groundwater Mapping in Irrigated Landscapes: An Undergraduate Research Experience in Hydroinformatics Allison Hauger Francisco Munoz-Arriola, Alessandro Amaranto, Jessica Johnson, Joel Cantu-Guerrero, Joanne Craven, Gerald Corzo, Dimitri Solomatine
10:20 a.m. 122 Food Process Engineering Part I Use of high Pressure Processing to Thaw Raw Poultry Meats Mary-Grace Danao Ali Alqaraghuli, Mary-Grace C. Danao, Curtis L. Weller, Joseph L. Baumert, Gary A. Sullivan
10:45 a.m. 108 Safety Considerations in Agriculture Improving Safety and Health in the Cattle Feedyard Industry - Current Status Aaron Yoder Daniel Kent
10:45 a.m. 112 Imaging Technologies for High Throughput Phenotyping Part I Early Prediction of Soybean Traits through Color and Texture Features of Canopy RGB Imagery Wenan Yuan Nuwan Kumara Wijewardane, Yufeng Ge
11:30 a.m. ASABE Robotics Student Design Competition Robotics Poster Session
12:00 p.m. 112 Imaging Technologies for High Throughput Phenotyping Part I Is it Possible to Estimate Photosynthesis Capacity and Evapotranspiration Rate for Plant Breeding? Yufeng Ge Geng Bai, Bryan Levitt, Yi Qi, Gamon John, James Schnable, Xin Qiao, Weizhen Hou, Tala Awada
12:15 p.m. EOPD-206 – Ag Technology & Mgmt Curriculum Review & Pgm Recognition Santosh Pitla (secretary)
1:00 p.m. Fountain Wars Competition BSE ASABE Fountain Wars Competition Team
2:30 p.m. 126 AOCABFE & NERCITA China Exchange Forum-INVITED Yufeng Ge (moderator)
2:30 p.m. 128 The Future of Ag Systems Management & Technology Programs-RAP Deepak Keshwani (moderator)
2:30 p.m. 141 Environmental and Applied Tracers in Groundwater and Surface Water Systems-HYBRID Troy Gilmore (moderator)
2:30 p.m. 143 Innovations in Irrigation Systems Derek Heeren (moderator)
2:30 p.m. 144 Manure Treatment Systems Linda Schott (moderator)
2:35 p.m. 132 Imaging Technologies for High Throughput Phenotyping Part II Geospatial assessment of phenotype predictive analytics using machine learning techniques Parisa Sarzaeim Francisco Munoz-Arriola, Alessandro Amaranto, Diego Jarquin, Denise Bradford
3:00 p.m. 127 AOCABFE & NERCITA China Exchange Forum-INVITED Five years, a little baijiu and lots of discussion to reach one data point: The development and progress to date for the UNL-NWAFU Food Science and Engineering 3+1 Program Curt Weller
3:45 p.m. 148 Precision Animal Management Characterization of a machine vision system to assess gestating sow space usage Suzanne Leonard Hongwei Xin, Tami M. Brown-Brandl, Brett C. Ramirez, John P. Stinn, Anna Johnson, Kai Liu
4:15 p.m. 141 Environmental and Applied Tracers in Groundwater and Surface Water Systems-HYBRID Identifying Common Use Pesticides Degradation Byproducts and Pathways Jess Satiroff Tiffany Messer, Aaron Mittelstet, Dan Snow, Matthew Greiner
4:30 p.m. 141 Environmental and Applied Tracers in Groundwater and Surface Water Systems-HYBRID Recharge seasonality based on stable isotope sampling Nebraska, USA Troy Gilmore Mikaela Cherry, Aaron Mittelstet, Didier Gastmans, John Gates
5:00 p.m. 137 Precision Aerial Spray Applications: UAV/Drones and Manned Aircraft Mapping infield variability of soil properties using different spatial data: UAV, multi-depth EC, and aerial hyperspectral imagery Nuwan Wijewardane Lin Wang, Yinglun Zhan, Trenton Franz, Hongfeng Yu, Yuzhen Zhou, Yeyin Shi, Yufeng Ge
5:00 p.m. 151 NRES-Natural Resources & Environmental Systems POSTER SESSION Irrigation Water Use Efficiency and Crop Water Productivity under Smallholder Shared Center Pivot Irrigation systems in Rwanda Ankit Chandra Lameck Odhiambo, Nick Brozovic, Ellen Emanuel
5:00 p.m. 151 NRES-Natural Resources & Environmental Systems POSTER SESSION Irrigation Dampens Interannual Variability in U.S. Agriculture by Over 40% Meetpal Kukal Suat Irmak
5:15 p.m. 129 Advanced and Drop-In Biofuels Production-Biochemical Approach Purification and biochemical characterization of aryl alcohol oxidase and lignin peroxidase: lignin-degrading enzymes produced by engineered Aspergillus nidulans Enshi Liu Fernando Segato, Rolf A. Prade, Mark R. Wilkins
6:00 p.m. Fellows Induction Ceremony and Reception Tami Brown-Brandl

Tuesday

Start Time Session Abstract Title Presenting Author Co-Authors
8:00 a.m. ASABE Robotics Student Design Competition Robotics Competition: Round 1
9:00 a.m. 221 Building Successful Collaborations to Address Challenges in Food and Bioprocess Engineering-PANEL Featuring a panel discussion of speakers from industry, acedmia, and government with successful histories of collaborative work. Deepak Keshwani (moderator)
9:30 a.m. 206 ITSC-Information Technology, Sensors & Control Systems POSTER SESSION Use of handheld near infrared spectrometer and partial least squares regression to quantify metanil yellow adulteration in turmeric powder Mary-Grace Danao Isaac Rukundo, Curtis L. Weller, Randy L. Wehling, Kent M. Eskridge
9:30 a.m. 206 ITSC-Information Technology, Sensors & Control Systems POSTER SESSION Predicting soil properties using a VNIR library: comparison of modeling techniques Suresh Thapa Nuwan Wijewardane, Abbas Atefi, Yufeng Ge, Hongfeng Yu
9:30 a.m. 206 ITSC-Information Technology, Sensors & Control Systems POSTER SESSION Power Tethered UAS Network for Automated Indefinite Data Acquisition to Assist Agricultural Management and Production Daniel Rico Francisco Munoz Arriola, Carrick Detweiler
9:35 a.m. 212 Anaerobic Digestion Impact of Process Parameters on Methane and Biogas Yield in Solid-State Anaerobic Co-Digestion: A Review Anthony Amori Ademola Ajayi-Banji, Olayinka Omotosho
9:50 a.m. 217 Sustainable Irrigation Management Crop Evapotranspiration, Irrigation Water Requirement and Water Productivity of Maize from Meteorological Data under Semiarid Climate Koffi Djaman Kevin Lombard, Suat Irmak
10:05 a.m. 202 Curriculum Design and Student Success Lessons Learned by INFEWS-ER’s virtual resource center for transdisciplinary graduate student training at the nexus of food, energy, and water Rick Koelsch Luis F. Rodríguez, Shannon Banner, John Classen, Dan Cotton, Alison Deviney, Jill Heemstra, Jacek Koziel, Deanne Meyer, Anna-Maria Marshall, Anand Padmanabhan, Daniel Steward
10:05 a.m. 207 Automated Agricultural Field Machinery Data Collection, Analysis, and Utilization Prediction of Implement Hydraulic Power Requirements for Small Grain Planting Field Operation Gabe Stoll Joe Luck, Santosh Pitla
10:05 a.m. 215 Innovative Water Quality and Hydrologic Monitoring and Analysis Pesticide Exposure in Recreational Lakes Tiffany Messer Mary Keilhauer, Dan Snow, Aaron Mittelstet
10:20 a.m. 204 Renewable Energy Resources and Technologies Fuel Cell Grade Hydrogen Gas Production from Corn Ozge Nayman Tiryaki Sibel Irmak
10:20 a.m. 205 Strategies for Safety Communication and Education Safety in Agriculture for Youth: Maintaining a National Clearinghouse Aaron Yoder Alyssa Damke
10:20 a.m. 207 Automated Agricultural Field Machinery Data Collection, Analysis, and Utilization Tractor Instrumentation System for Characterizing Mixed Mode Tractor Power States CheeTown Liew Santosh Pitla, Rodney Rohrer, Joe Luck, Roger Hoy
10:20 a.m. 213 BMPs and Water Quality: Modeling Modeling the effects of land use and agricultural management on nutrient loss, atrazine and E. coli concentrations in a watershed using SWAT Olufemi Abimbola Aaron Mittelstet, Tiffany Messer, Elaine Berry
10:30 a.m. ASABE Robotics Student Design Competition Robotics Competition: Round 2
10:45 a.m. 215 Innovative Water Quality and Hydrologic Monitoring and Analysis Fuzzy-logic based approach for E. coli load prediction in cascading dams Olufemi Abimbola Aaron Mittelstet, Tiffany Messer, Elaine Berry
11:00 a.m. 217 Sustainable Irrigation Management Economic Analysis of Deficit Irrigation in Sugarcane Farming: Nchalo Estate, Chikwawa District, Malawi Derek Heeren Mavuto M. Banda, Derrel L. Martin, Francisco Munoz-Arriola, László G. Hayde
11:15 a.m. 217 Sustainable Irrigation Management Impact of variable and fixed rate irrigation and fertigation strategies on maize grain yield, evapotranspiration and water use efficiency Vasudha Sharma Suat Irmak
11:30 a.m. 217 Sustainable Irrigation Management Integrated Soil Moisture and Canopy Temperature Sensing System for Irrigation Scheduling Sandeep Bhatti Arti Kumari, Arjamadutta Sarangi, Ravinder Kaur, Derek M. Heeren, Man Singh, Christopher M. U. Neale, Derrel L. Martin
11:30 a.m. 222 Microwave and Radio-Frequency Energy for Processing Microbial validation of continuous radiofrequency pasteurization of cumin seeds Long Chen Sibel Irmak, Jeyamkondan Subbiah
11:45 a.m. 213 BMPs and Water Quality: Modeling Preferential Flow in Vegetative Filter Strips and Riparian Buffers: Experimentation and Numerical Modeling Lucie Guertault Garey Fox, Rafael Munoz-Carpena, Todd Halihan, Derek Heeren, Bin Gao
12:30 p.m. Quarter Scale Tractor Student Design Competition Top finishing teams in the Team Presentation category from this year's competition will give their winning presentations during this session. UNL 1/4 Scale Tractor Team
2:00 p.m. ASABE Robotics Student Design Competition Robotics Competition: Round 3
2:30 p.m. 226 Improving Student Learning One Course at at Time David Mabie (moderator)
2:30 p.m. 227 ES-Energy Systems POSTER SESSION Development of Heterogeneous Catalysts with Novel Properties for Hydrogen Production from Biomass Boanerges Elias Bamaca Saquic Sibel Irmak, Mark Wilkins
2:30 p.m. 238 Advances in Ecosystem Evapotranspiration Research-HYBRID Suat Irmak (moderator)
2:30 p.m. 246 Waterborne Pathogens and Emerging Contaminants Tiffany Messer (moderator)
2:30 p.m. 249 PRS-Processing Systems POSTER SESSION Hydrolysis and fermentation of corn fiber for succinic acid production Lisbeth Vallecilla-Yepez Dianna Long, Cheryl Immethun, Rajib Saha, Mark Wilkins
2:50 p.m. 226 Improving Student Learning One Course at at Time A Project-Based, International Course about Ecological Engineering O. Grant Clark Thomas G. Franti
3:20 p.m. 242 Erosion and Water Quality in Urban Streams and Wetlands Quantification of Erosional and Depositional Processes near Implemented Streambank Stabilization Practices Matthew Russell Tiffany Messer
3:20 p.m. 246 Waterborne Pathogens and Emerging Contaminants Fate and Transport of Microplastics Following Biosolid Application in Agricultural Field Brittany Trejo Nasrin Naderi Beni, Shannon Bartelt-Hunt, Tiffany Messer
3:45 p.m. 245 Real-Time Systems to Manage Natural Resources and Environmental Systems Soil Structure and Soil Texture Effects on Soil Water Content Measurements by a Capacitance based Electromagnetic Sensor Jasreman Singh Derek Heeren, Yufeng Ge, John Barker, Wayne Woldt, Christopher Neale, Geng Bai, Daran Rudnick, Joe Luck, George Meyer
4:00 p.m. 243 "Grand" Challenges Session-"Pesticides in Freshwater Systems: Effects and Mitigation"-INVITED Groundwater and Pesticides: Perspective and Challenges Chittaranjan Ray
4:15 p.m. 238 Advances in Ecosystem Evapotranspiration Research-HYBRID C3 and C4 Row Crop Transpiration and Evapotranspiration in Response to Environmental and Morphological Factors Meetpal Kukal Suat Irmak
4:15 p.m. 244 Managing Manure and Agricultural Byproducts for Sustainability Antimicrobial resistance in beef feedlot manure as impacted by forage concentration and essential oil in finishing cattle diets Mara Zelt Amy Millmier-Schmidt, Noelle Antieno-Mware, Xu Li, Zach Staley, Hannah Wilson, Galen Erickson
4:15 p.m. 245 Real-Time Systems to Manage Natural Resources and Environmental Systems Mapping and predictive analytics of groundwater resilience using machine learning: the integration of policies and uncertainties in a decision support tool Francisco Munoz-Arriola Alessandro Amaranto, Joel Cantu-Guerrero, Gerald Corzo-Perez, Dimitri Solomatine
4:30 p.m. 238 Advances in Ecosystem Evapotranspiration Research-HYBRID Interactions of Sub-seasonal Water and Light Use Efficiencies in C3 and C4 Crops Managed Under Optimal Growth Conditions Meetpal Kukal Suat Irmak
4:30 p.m. 239 Advances in Irrigation Management Utilizing IRT and Two Source Energy Balance Model for Irrigation Scheduling of Dry Edible Beans in Western Nebraska: Part 1. Experiment Isabella Presotto Possignolo Xin Qiao, Wei-zhen Liang
4:30 p.m. 240 Benefits and Challenges of Microirrigation Soybean Response to Subsurface Drip Irrigation in West Central Nebraska Hope Njuki Nakabuye Tsz Him Lo, Daran Rudnick
4:45 p.m. 239 Advances in Irrigation Management Utilizing IRT and Two Source Energy Balance Model for Irrigation Scheduling of Dry Edible Beans in Western Nebraska: Part 2. Modeling Wei-zhen Liang Xin Qiao, Isabella Possignolo
4:45 p.m. 241 BMPs and Water Quality: Measurements Removal of Swine Slurry Constituents in Runoff Through Setback Distance John Gilley Shannon Bartelt-Hunt, Kent Eskridge, Xu Li, Amy Schmidt, Daniel Snow
7:00 p.m. ITSC-318 – Mechatronics and Biorobotics Technical Committee Santosh Pitla (vice-chair)

Wednesday

Start Time Session Abstract Title Presenting Author Co-Authors
7:30 a.m. 311 Irrigation Management in Humid and Sub-Humid Regions Jasreman Singh (moderator)
7:35 a.m. 306 UAV for Sensing, Imaging, and Agricultural Aquacultural Applications Part II Principal variable selection to explain grain yield variations in winter wheat from UAV-derived growth dynamics Jiating Li Madhav Bhatta, Nicholas D. Garst, Hannah Stoll, Arun-Narenthiran Veeranampalayam-Sivakumar, P. Stephen Baenziger, Vikas Belamkar, Reka Howard, Yufeng Ge, Yeyin Shi
7:50 a.m. 310 Hydrologic and Climate Data: Challenges and Opportunities Modeling non-stationary time series for groundwater level prediction using additive models Olufemi Abimbola Aaron Mittelstet
8:05 a.m. 304 Novel Data-Intensive Methods to Support Precision Agriculture Investigate the spatial relationship between wheat streak mosaic infection and pre-harvest hail by using archived satellite imagery and meteorological data Yeyin Shi Dongmei Chen, Lin Wang, Jingcheng Zhang, Rebecca Adams-Selin, Gary L. Hein
8:05 a.m. 318 Artificial Intelligence and Data Science (Big Data) in Processing Multivariate near infrared spectroscopy for predicting polyhydroxybutyrate production cultured on alkaline pretreatment liquor from corn stover Mengxing Li Nuwan Wijewardane, Yufeng Ge, Mark Wilkins
8:05 a.m. 319 Food Process Engineering Part II Performance of an open source automatic dry aging system Soon Kiat Lau Felipe Azevedo Ribeiro, Jeyamkondan Subbiah, Chris R. Calkins
8:45 a.m. 305 Robotics and Co-Robotics for Agriculture Part I An Automated Robotic System to Measure Stem Diameter of Maize and Sorghum Plants in Greenhouse Abbas Atefi Yufeng Ge, Santosh Pitla
9:30 a.m. 321 Physical Properties Related to Processing and Handling Characterization of proteins extracted from eggshell membrane fraction of processed eggshell waste Mary-Grace Danao Patricia A. Reyes, Kaustav Majumder
10:15 a.m. 318 Robotics and Co-Robotics in Agriculture – II Santosh Pitla (moderator)
10:15 a.m. 340 PAFS-Plant, Animal and Faculty Systems POSTER SESSION Robotic Gantry for Automated Imaging, Sensing, Crop Input Application, and High-Throughput Analysis Alex Drozda Santosh Pitla, Harkamal Walia, Yufeng Ge, Pranav Palli
10:15 a.m. 343 Publishing in the ASABE Journals: Navigating the Publishing Process and the Future of the Journals-PANEL Navigating the Publishing Process and the Future of the Journals Deepak Keshwani Panelists: Joe Walker, ASABE Director of Publications; Kasiviswanath Muthukumarappan, South Dakota State University and Community Editor, Energy Systems
10:35 a.m. 345 Sustainability Metrics – Concept, Evaluation, and Advances Crafting an Irrigation Sustainability Framework: the case of the Northern High Plains, US Francisco Munoz-Arriola Gengxin Ou, Craig R. Allen, D. Martin, J. Carroll
11:05 a.m. 333 Applications of Remote Sensing and UAVs in Irrigation Management Assessment of Thermal Infrared Sensors and their Accuracy in Low Altitude Unmanned Aerial System Remote Sensing Mitch Maguire Christopher Neale, Wayne Woldt
11:50 a.m. 328 Robotics and Co-Robotics for Agriculture Part II Non-GPS Based Unmanned Ground Autonomous Robotic Navigation Strategies for Under-Canopy Sensing Ryan Humphrey CheeTown Liew, Santosh Pitla, Tyler Troyer
12:05 a.m. 328 Robotics and Co-Robotics for Agriculture Part II Implementation, Analysis and Control using the ifm O3M151 3D Sensor on J1939 CANbus Network Josh Murman Santosh Pitla

All Days

Session Abstract Title Presenting Author Co-Authors
P-129 Poster/Oral presentation competition Santosh Pitla, Machinery Systems (MS) representative